Fortsätt till huvudinnehåll

Sista posten på "Sub Umbra arkiv" (mest för formens skull)

Det inlägg du ville läsa finns förmodligen strax nedanför, eller någonstans nedanför

Saken mot Adelaja

    

Saken mot Adelaja börjar få klarare konturer - men det i en situation då väldigt mycket   sviktar. Kommer det officiella Ukraina, med alla sina kriser och all splittring, att verkligen kunna genomföra en rättvis process - om det nu blir någon - mot förste pastorn för församlingen "Guds Ambassad" så att han , om han blir dömd, i sådana fall blir dömd för de brott han verkligen har begått, om han nu har begått några, och inga andra..? - Även senaste helgen har det varit flera TV- och radio framträdanden där Sunday Adelaja har fått upprepa vad han sagt flera gånger tidigare i media: " .. jag har inget som helst förhållande till bildandet av bolaget 'Kings Capital', och inte bara till bildandet, jag har inget förhållande till dess styrelse – ännu mindre till dess finanser Jag har aldrig varit i bolaget , jag vet inte dess adress , ärligt ..jag vet inte ens var dess kontor ligger" -

 I nyhets-programmet "TCH" häromkvällen konfronterade programmets nyhetsuppläsare Adelaja med några videoupptagningar, bland annat en där han talar i rekommenderande ordalag om "Kings Capital" till sina församlings-medlemmar och åhörare - Programmet gick den 29 mars på kvällen, och länken till det har jag kunnat spåra. Det är en ukrainsk nyhets-kanal och därför talas ukrainska för det mesta. Men Adelaja själv svarar på ryska, och när jag har skrivit av det jag hör har därför frågorna blivit något kryptiskt utskrivna. En del ukrainska ord påminner rätt mycket om ryska, andra inte . Men av Adelajas svar kan man iallafall i de flesta fall dra slutsatser om vilka frågor som ställts . 

nyhetsuppläsaren:
.......320 000 000 grieven ”sam pan Sunday ..” - pastor Sunday – det faktum att nu 80% av dem som har satsat i Kings Capital utgör församlingsmedlemmar i Guds Ambassad..?
SA: i princip ..denna siffra .. 80 % - den kan ingen bevisa

nyhetsuppläsaren: - rättsvårdande organen...?
SA: Men det är 100 % att det finns människor som drabbats som tillhör vår församling , ja, i detta bolag – det är 100 procent . Och allt som görs, det är, som det tycks mig, inriktat på att jag inte ska kunna försvara mina medborgares..jag menar – mina medlemmars intressen , de som har förlorat pengar där -- så vad är det de gör mot mig? Sanningen kommer snart att visa sig, och det är allt löjligt , det har blivit absurt, att jag skulle stjäla pengar , men jag ska under alla omständigheter bevisa att jag inte har något som helst förhållande till... , och sedan ytterligare bevisa och göra allt så att det återlämnas , att vi finner pengar åt mitt folk

nyhetsuppläsarenännu ..bevisa – vi ska visa en video , som används som en orsak att lagsöka er, av myndigheterna.

/Videons innehåll : Lutsenko , inrikesministern säger något om SA:s sak - - ”uppenbara fakta” o.s.v. + en representant för undersökningen – Viktor Iltjuk - - ”framtida klienter..” - ”Kings Capital ” .../

 nyhetsuppläsaren: - det som ni anklagas för ..har ni agiterat för Kings Capital i era predikningar – ja eller nej?
SA. Nej, absolut inte. Jag har inte agiterat för Kings Capital , och inte för något annat bolag heller. Men jag har påmint flera gånger om Kings Capital. Och jag har påmint just om att folk absolut ska kolla dokumenten , att de ska insistera på att det finns garantier..eller försäkringar..och att man inte bör placera alla sina besparingar i något bolag

nyhetsuppläsaren: glasno - - men de rättsvårdande myndigheterna.. här är ett videofragment ur arkiven från förra året.

/ På videon syns SA tala , och hörs säga : jag har placerat en person , en av pastorerna där, för att han ska undersöka-kolla denna firma, Kings Capital , jag har uppdragit-anförtrott åt grabbarna – jag känner pastorn, en broder som är där - Sofonova - ..
Jag har också sagt till människor: Gå inte och satsa på Kings Capital bara för att jag har sagt det , eller för att de råkar komma till församlingen - - jag säger : jag har inte anförtrott åt någon , eller uppdragit åt någon.. – inte för Kings Capital ..man strävar efter att människor ska ge dem pengar – jag har hört att Kings Capital ger nu – vad heter det? - försäkringar - ..som en garanti för krediter . Vet ni vad människor gjorde? Folk gick dit , till detta bolag, och sade: Hör här! Vi har hört att ni ger försäkringar på 30% per år... /

nyhetsuppläsaren: pastor Sunday ..här talas det om goda krafter som hjälper människor ..är detta verkligen inte agitation?
SA. (skrattar) men det är nödvändigt att visa alla video upptagningarna ..ni har sett bara bitar - ..därför säger jag också att – om – det första klippet som visades – jag sade, att de hade överlämnat-anförtrott människor – men om så jag , er pastor, skulle rekommendera detta utan garantier, så gå inte dit.

nyhetsuppläsaren: och myndigheterna –vad –finansiella bolag - - era predikningar
SA: det är mycket enkelt, för församlingsmedlemmar har ställt frågor . Och jag måste svara på dessa frågor . En av dessa upptagningar som ni just visade , där var det en kvinna som ställde en fråga : Om jag skulle vilja sälja lägenheten..? Jag sade: Nej, gör inte det. Jo, det går att sälja lägenheten.men om ni vill satsa så måste ni hitta någon källa . Och jag talade med henne om Kings Capital..just efter detta framträdande så vägrade hon att satsa där ..Alltså, jag ...för --

nyhetsuppläsaren: ..zaklikali ... Bandurchenko ......Kings Capital...

SA. Ni ska veta att till vår församling kommer 20 – 25 000 människor bara i Kiev. Men av 20 000 – om något inte går ihop någonstans , så finns det alltid sådana människor som finner några som de vill ställa till ansvar . De vill ha någon att anklaga..för vad de har gjort . Men var och en fattar sitt beslut . Och jag kan inte bryta människors vilja , eller..

nyhetsuppläsaren: Bra . Men varför anser myndigheterna att ni är skyldig ...
SA: ja , det är mycket intressant ...Jag kan visa att detta är mitt arbete som pastor . Jag måste förklara för människor ..men varför vill polisen just att jag ska ställas till ansvar för människors förluster...som att jag har tagit ifrån folk deras pengar . Jag tror att det är därför att jag har mött många människor på min väg ...denna världens mäktiga gillar inte att någon går emot deras vilja ...

nyhetsuppläsaren: men...
SA ( skrattar ) men det är allom känt , och låt var och en tänka ...Mellan raderna , när vi ser på dessa anklagelser, så kan man förstå att det allt är ett politiskt beställningsverk

nyhetsuppläsaren: jo...politisk zamolenija ...
SA: Varför – det är mycket enkelt. Tänk på att jag har bott här i 22 år , och jag har byggt upp den största evangeliska organisationen i Europa . Skulle det nu utan vidare vara ..det är i stort sett absurt

nyhetsuppläsaren: pochemu sama politichena zamolena.. politicheskij pastor..?
SA: jo, för under denna tid – tänk på att mer än två miljoner människor passerar genom oss , de har ifyllt sina dokument ...de som någon gång har omvänt sig ...i församlingen ---och regelbundet ...100.000 människor i Ukraina ..ni kan tänka er vilken politisk kraft . Vi är en av de mest... i detta folk ...

nyhetsuppläsaren: ukrainska petrinka ...
SA: ständigt... ständigt...det kommer politiker till församlingen...många ber om stöd, det är normalt ...därför det är Ukrainas folk.Och Ukrainas folk ...måste ta del i sitt lands öde ...

nyhetsuppläsaren: dessa två miljoner människor...
SA: dessa två miljoner kommer inte ständigt till oss...

nyhetsuppläsaren: vam svetite eti roki ...
SA (skrattar ) Ja, jag är ingen fattig person. Men jag lever på bara 5% av de honorar som jag får på grund av mina böcker - - ...jag har skrivit mer än 80 böcker ...och de har kommit ut på tjugo språk - - ...Jag umgås och rådgör med statsöverhuvuden ...skulle jag verkligen behöva , efter detta ..( tar fram foton ) .här är Israels premiärminister , här är New York..det är själve chef...det är själve Bill Clinton ...jag utgör en rådgivare åt många kända människor ...men nu skulle jag behöva stjäla? Det är bara löjligt ...varje tänkande människa förstår ...att det är allt bara struntprat.


nyhetsuppläsaren: (avslutar)

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Ortodoxa teologer förkastar "den ryska världens" teologi

 Hundratals ortodoxa teologer från många länder har undertecknat ett öppet brev, där de vänder sig mot vissa nationalistiskt-religiösa föreställningar som de menar vara drivkraften bakom Rysslands krig mot Ukraina. Här ett utdrag: “ Om hela världens fred, om Guds heliga församlingars välstånd, om allas förening, beder vi dig, Herre ” (ur den ortodoxa liturgin)   Den ryska invasionen av Ukraina den 24:eFebruari 2022 utgör ett historiskt hot mot den ortodoxa, kristna traditionen. Ännu mer hotfullt för ortodoxa troende är det att det högre prästerskapet inom den Ryskortodoxa kyrkan vägrar att erkänna detta för en invasion genom att göra vaga uttalanden om nödvändigheten av fred i ljuset av “händelserna” och “de militära aktionerna” i Ukraina. Samtidigt talar de om det ursprungligt broderliga förhållandet mellan ukrainare och ryssar, vilka utgör det “heliga Rus”, och anklagar det onda “Väst” för de militära aktionerna, och råder t.o.m. de religiösa samfunden att be på sådant vis att fientl

Kiev och Paris

  Igår skrev publikationen Unian om ett möte mellan borgmästarna i Paris och Kiev, i själva Kiev. Kiev’s borgmästare Vitalij Klytjko mötte Paris’ borgmästare Anne Hidalgo, som besökte den ukrainska huvudstaden. Kiev undertecknade tillsammans med Frankrikes huvudstad en överenskommelse om vänskap och samarbete. Klytjko skrev om detta på sin Facebook-sida . "Frihet, jämlikhet.." Jag är glad att kunna hälsa delegationens deltagare och uttrycka min tacksamhet till Paris’ borgmästare Anne Hidalgo för hennes mod att genomföra ett besök i Ukrainas huvudstad under krigstid. Kiev är tacksam till Paris’ borgmästare för all den humanitära hjälp som visats, i själva Frankrike -  ukrainare har nödgats bli invandrare där - och vi är också tacksamma för hjälp till Ukraina och vår huvudstad”, sa Vitalij Klytjko under mötet. Kiev’s borgmästare påminde om att Paris’ stadshus den 22 Mars hade enhälligt röstat för att tillställa staden Kiev status som hedersmedborgare. Genom denna utmärkelse, s