Fortsätt till huvudinnehåll

Leonid Padun analyserar Ulf Ekmans "Andliga rötter"

På sin blogg och på Donetsk-församlingens hemsida, har Leonid Padun lagt ut en post som i stort gör en jämförande, kritisk analys av Ulf Ekmans bok "Andliga Rötter" - en orsak till det är nog att Padun har angripits på senaste tiden, efter att svenske predikanten Carl Gustaf Severin nyligen stoppades på gränsen till Ukraina. Severin fick alltså inte resa in för att deltaga i möten och konferenser som han brukar göra. En pastor och en kristen TV -journalist har reagerat, och anklagat Padun för att vara skyldig till detta, eftersom han skickat brev till ukrainska myndigheter om att Severin inte länge samarbetar med honom och UKETs (=De Ukrainska Kristna Evangeliska Församlingarna) som Padun leder 


(artiklar om Severin översatta - här)


 UKETs talesman har invänt att Padun som ansvarig måste informera myndigheterna om faktiska förhållanden, enligt ukrainsk lag. 

  Närmaste orsak till Paduns post är emellertid en artikel som Christian Åkerhielm skrev och lade ut på "Livets Ords " Moskva-församlings hemsida häromdagen, där han bemöter rysk kritik om att Ulf Ekman och LO har katolicerats:"Kommer 'Livets Ord' att bli en katolsk kyrka?" (svensk översättning - här )

Leonid Padun lade alltså dagen därefter ut en lång post  på sin blogg och på Donetsk- församlingens hemsida "Ett år har gått" (svensk översättning - här),  där han redovisar en hel del synpunkter på Ulf Ekmans och den svenska LO-ledningens närmande till Rom och KK. Han erkänner att han var själv på vippen att ta avgörande steg i samma riktning, eftersom han följde med en och annan gång på resorna till Vatikanen. Men han tänkte om, och står nu, enligt vad han skriver, för evangelisk tro.Världen IdagVärlden Idag, Dagen, DN

  Bloggat: Aletheia


Läs även andra bloggares åsikter om ,

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

"Mariupol - hela Ukrainas smärta"

  Jag har varit där tre gånger. I Mariupol. Men det var runt tjugo år sedan. Jag har ljusa minnen från de besöken... - (Nedan - utdrag från en artikel i Unian från igår - 15/3 . I artikeln talas inte om ryssar, utan om rasjister . Det låter som en blandning av det amerikanska sättet att säga "Ryssland" på - "Rasja" -  och "rasist" ..  ) I Ryssland, som är besatt av att vinna , vill man ofta påminna om den fasansfulla fascismen för åttio år sedan. Men nu utförs analoga brott genom de för närvarande största förbrytarna i världen - rasjisterna. De ödelägger Mariupol i Ukraina och jämnar det med marken, efter att förut ha övat sig i Groznij och Aleppo.   Mariupol gav inte upp 2014 och det ger inte upp nu. Från första dagen av den storskaliga invasionen har putinterroristerna inte upphört att försöka erövra staden, som utgör en av nyckelorterna för landvägskorridoren till Krim. Men det faktum att de lokala invånarna inte mötte “befriarna” med blommor och triko

Kiev och Paris

  Igår skrev publikationen Unian om ett möte mellan borgmästarna i Paris och Kiev, i själva Kiev. Kiev’s borgmästare Vitalij Klytjko mötte Paris’ borgmästare Anne Hidalgo, som besökte den ukrainska huvudstaden. Kiev undertecknade tillsammans med Frankrikes huvudstad en överenskommelse om vänskap och samarbete. Klytjko skrev om detta på sin Facebook-sida . "Frihet, jämlikhet.." Jag är glad att kunna hälsa delegationens deltagare och uttrycka min tacksamhet till Paris’ borgmästare Anne Hidalgo för hennes mod att genomföra ett besök i Ukrainas huvudstad under krigstid. Kiev är tacksam till Paris’ borgmästare för all den humanitära hjälp som visats, i själva Frankrike -  ukrainare har nödgats bli invandrare där - och vi är också tacksamma för hjälp till Ukraina och vår huvudstad”, sa Vitalij Klytjko under mötet. Kiev’s borgmästare påminde om att Paris’ stadshus den 22 Mars hade enhälligt röstat för att tillställa staden Kiev status som hedersmedborgare. Genom denna utmärkelse, s

KG Hammar drar blankt mot patriark Kirill

Nu prövas andarna. Flera kyrkoledare har vänt sig till den ryska kyrkans patriark, efter att Putin inledde invasionen av Ukraina i Februari. Så också ärkebiskop emeritus KG Hammar från Sverige. Hela hans brev till patriarken ligger framme på kristna, ryska hemsidor som t.ex.  " Basnitsa ": Ärkebiskop emeritus KG Hammar till patriark Kirill   Jag vänder mig direkt till ledaren för en av de största kyrkorna i världen: patriarken över Moskva och hela Rus - Kirill. Till er vänder man sig med orden “Ers helighet”. Men vad finns det för heligt i att förråda sin Herre, Jesus från Nasaret, som trädde upp mot det romerska imperiet, och som gav sitt liv för den tro han bekände ? Vad finns det för heligt i att göra vänskapen med maktens högsta representant viktigare än uppgiften att utforma Kristi efterföljelse för mer än 100 miljoner troende i Ryssland ? Hur kan man så underkasta sig makten ? Och sluta ögonen inför alla människor som har blivit dödade och stympade, inför miljoner som h