Fortsätt till huvudinnehåll

Sista posten på "Sub Umbra arkiv" (mest för formens skull)

Det inlägg du ville läsa finns förmodligen strax nedanför, eller någonstans nedanför

Leonid Padun analyserar Ulf Ekmans "Andliga rötter"

På sin blogg och på Donetsk-församlingens hemsida, har Leonid Padun lagt ut en post som i stort gör en jämförande, kritisk analys av Ulf Ekmans bok "Andliga Rötter" - en orsak till det är nog att Padun har angripits på senaste tiden, efter att svenske predikanten Carl Gustaf Severin nyligen stoppades på gränsen till Ukraina. Severin fick alltså inte resa in för att deltaga i möten och konferenser som han brukar göra. En pastor och en kristen TV -journalist har reagerat, och anklagat Padun för att vara skyldig till detta, eftersom han skickat brev till ukrainska myndigheter om att Severin inte länge samarbetar med honom och UKETs (=De Ukrainska Kristna Evangeliska Församlingarna) som Padun leder 


(artiklar om Severin översatta - här)


 UKETs talesman har invänt att Padun som ansvarig måste informera myndigheterna om faktiska förhållanden, enligt ukrainsk lag. 

  Närmaste orsak till Paduns post är emellertid en artikel som Christian Åkerhielm skrev och lade ut på "Livets Ords " Moskva-församlings hemsida häromdagen, där han bemöter rysk kritik om att Ulf Ekman och LO har katolicerats:"Kommer 'Livets Ord' att bli en katolsk kyrka?" (svensk översättning - här )

Leonid Padun lade alltså dagen därefter ut en lång post  på sin blogg och på Donetsk- församlingens hemsida "Ett år har gått" (svensk översättning - här),  där han redovisar en hel del synpunkter på Ulf Ekmans och den svenska LO-ledningens närmande till Rom och KK. Han erkänner att han var själv på vippen att ta avgörande steg i samma riktning, eftersom han följde med en och annan gång på resorna till Vatikanen. Men han tänkte om, och står nu, enligt vad han skriver, för evangelisk tro.Världen IdagVärlden Idag, Dagen, DN

  Bloggat: Aletheia


Läs även andra bloggares åsikter om ,

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Ortodoxa teologer förkastar "den ryska världens" teologi

 Hundratals ortodoxa teologer från många länder har undertecknat ett öppet brev, där de vänder sig mot vissa nationalistiskt-religiösa föreställningar som de menar vara drivkraften bakom Rysslands krig mot Ukraina. Här ett utdrag: “ Om hela världens fred, om Guds heliga församlingars välstånd, om allas förening, beder vi dig, Herre ” (ur den ortodoxa liturgin)   Den ryska invasionen av Ukraina den 24:eFebruari 2022 utgör ett historiskt hot mot den ortodoxa, kristna traditionen. Ännu mer hotfullt för ortodoxa troende är det att det högre prästerskapet inom den Ryskortodoxa kyrkan vägrar att erkänna detta för en invasion genom att göra vaga uttalanden om nödvändigheten av fred i ljuset av “händelserna” och “de militära aktionerna” i Ukraina. Samtidigt talar de om det ursprungligt broderliga förhållandet mellan ukrainare och ryssar, vilka utgör det “heliga Rus”, och anklagar det onda “Väst” för de militära aktionerna, och råder t.o.m. de religiösa samfunden att be på sådant vis att fientl

Kiev och Paris

  Igår skrev publikationen Unian om ett möte mellan borgmästarna i Paris och Kiev, i själva Kiev. Kiev’s borgmästare Vitalij Klytjko mötte Paris’ borgmästare Anne Hidalgo, som besökte den ukrainska huvudstaden. Kiev undertecknade tillsammans med Frankrikes huvudstad en överenskommelse om vänskap och samarbete. Klytjko skrev om detta på sin Facebook-sida . "Frihet, jämlikhet.." Jag är glad att kunna hälsa delegationens deltagare och uttrycka min tacksamhet till Paris’ borgmästare Anne Hidalgo för hennes mod att genomföra ett besök i Ukrainas huvudstad under krigstid. Kiev är tacksam till Paris’ borgmästare för all den humanitära hjälp som visats, i själva Frankrike -  ukrainare har nödgats bli invandrare där - och vi är också tacksamma för hjälp till Ukraina och vår huvudstad”, sa Vitalij Klytjko under mötet. Kiev’s borgmästare påminde om att Paris’ stadshus den 22 Mars hade enhälligt röstat för att tillställa staden Kiev status som hedersmedborgare. Genom denna utmärkelse, s