Fortsätt till huvudinnehåll

Rätta äldste

Saken mot pastorn för Yoido Full Gospel Church, Yonggi Cho - inbjuden som en av huvudtalarna till Livets Ords Europakonferens denna vecka, men i hemlandet åtalad för förskingring, vilket både Världen Idag och Dagen nyligen skrivit något om - började för två år sedan med att ett trettio-tal äldste ställde sig på gatan utanför den stora församlingens byggnad i Seoul, med banderoller:
Juli 2011: ett trettiotal äldste demonstrerar medan Yonggi Cho och hans hustru sitter i bilen The Hankyoreh skrev då - 21/7 2011 - bl.a.:

  "Äldste agerar för att hindra pastorn för en mega-kyrka att privatisera kyrkans tillgångar
  Medan Yoido Full Gospel's övergår till en ny ledning har det uppstått dispyter omkring kontrollen över verksamheten, över en nationell tidning och universitetet.

  Omkring 30 äldste för Yoido Full Gospel-församlingen i Seoul har inlett en protest ägnad åt att kräva av pastor emeritus David Yonggi Cho och hans hustru Kim, att de upphör med att göra församlingen till deras egen, privata tillgång. ...
- - 
  Omkring kl 1:00 höll de äldste upp plakat med slagord som "Gör inte församlingen till er egen privata egendom", och "Värdesätter ni materiell egendom mer än himlen?" mot Cho och  Kim, som kom ut ur gudstjänstbyggnaden mot slutet av sammankomsten. Därvid uppstod det bråk mellan de äldste och några av församlingens officiella representanter och universitets-professorer, som sökte hindra dem.
  Sedan i April 2011 har de äldste stått emot försök från Cho's familj att göra kyrkan till en del av deras privata tillgångar, genom beslut som har fattats av rådet., församlingens högsta beslutsfattande organ. ... "

  Är det inte så "rätta äldste" ska handla, enligt Nya Testamentet: "Men begår någon en synd, så skall du inför alla förehålla honom den.."  (1 Tim. 5:20) ?

Bl.a. en engelskspråkig blogg bevakar detta, och även omständigheterna omkring Kong Hee och Phil Pringle.

Bloggat på svenska om Europakonferensen - med dess klart katolska inslag - och om Yonggi Cho och Kong Hee - här: 1a,1b2, 3 , 4

 


Läs även andra bloggares åsikter om , ,

Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

"Mariupol - hela Ukrainas smärta"

  Jag har varit där tre gånger. I Mariupol. Men det var runt tjugo år sedan. Jag har ljusa minnen från de besöken... - (Nedan - utdrag från en artikel i Unian från igår - 15/3 . I artikeln talas inte om ryssar, utan om rasjister . Det låter som en blandning av det amerikanska sättet att säga "Ryssland" på - "Rasja" -  och "rasist" ..  ) I Ryssland, som är besatt av att vinna , vill man ofta påminna om den fasansfulla fascismen för åttio år sedan. Men nu utförs analoga brott genom de för närvarande största förbrytarna i världen - rasjisterna. De ödelägger Mariupol i Ukraina och jämnar det med marken, efter att förut ha övat sig i Groznij och Aleppo.   Mariupol gav inte upp 2014 och det ger inte upp nu. Från första dagen av den storskaliga invasionen har putinterroristerna inte upphört att försöka erövra staden, som utgör en av nyckelorterna för landvägskorridoren till Krim. Men det faktum att de lokala invånarna inte mötte “befriarna” med blommor och triko

Kiev och Paris

  Igår skrev publikationen Unian om ett möte mellan borgmästarna i Paris och Kiev, i själva Kiev. Kiev’s borgmästare Vitalij Klytjko mötte Paris’ borgmästare Anne Hidalgo, som besökte den ukrainska huvudstaden. Kiev undertecknade tillsammans med Frankrikes huvudstad en överenskommelse om vänskap och samarbete. Klytjko skrev om detta på sin Facebook-sida . "Frihet, jämlikhet.." Jag är glad att kunna hälsa delegationens deltagare och uttrycka min tacksamhet till Paris’ borgmästare Anne Hidalgo för hennes mod att genomföra ett besök i Ukrainas huvudstad under krigstid. Kiev är tacksam till Paris’ borgmästare för all den humanitära hjälp som visats, i själva Frankrike -  ukrainare har nödgats bli invandrare där - och vi är också tacksamma för hjälp till Ukraina och vår huvudstad”, sa Vitalij Klytjko under mötet. Kiev’s borgmästare påminde om att Paris’ stadshus den 22 Mars hade enhälligt röstat för att tillställa staden Kiev status som hedersmedborgare. Genom denna utmärkelse, s

KG Hammar drar blankt mot patriark Kirill

Nu prövas andarna. Flera kyrkoledare har vänt sig till den ryska kyrkans patriark, efter att Putin inledde invasionen av Ukraina i Februari. Så också ärkebiskop emeritus KG Hammar från Sverige. Hela hans brev till patriarken ligger framme på kristna, ryska hemsidor som t.ex.  " Basnitsa ": Ärkebiskop emeritus KG Hammar till patriark Kirill   Jag vänder mig direkt till ledaren för en av de största kyrkorna i världen: patriarken över Moskva och hela Rus - Kirill. Till er vänder man sig med orden “Ers helighet”. Men vad finns det för heligt i att förråda sin Herre, Jesus från Nasaret, som trädde upp mot det romerska imperiet, och som gav sitt liv för den tro han bekände ? Vad finns det för heligt i att göra vänskapen med maktens högsta representant viktigare än uppgiften att utforma Kristi efterföljelse för mer än 100 miljoner troende i Ryssland ? Hur kan man så underkasta sig makten ? Och sluta ögonen inför alla människor som har blivit dödade och stympade, inför miljoner som h